Góry Stołowe z dzieckiem
Góry Stołowe to jedne z najbardziej malowniczych gór w Polsce, a przy tym nie tak oblężone przez turystów jak np. Tatry.
Szlaki nie są bardzo wymagające, a napotykane na każdym kroku formacje skalne rozbudzają dziecięcą wyobraźnię. Dlatego właśnie ten rejon wybraliśmy na wakacyjne wędrówki z dziećmi (4, 7 i 9 lat). Z Kartą Dużej Rodziny wstęp do Parku Narodowego Gór Stołowych jest bezpłatny.
Góry Stołowe – kilka propozycji tras
Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych. Prowadzi na niego kilka szlaków, my wybraliśmy drogę z Karłowa, bo wydała nam się bardziej malownicza. Pod Schronisko na Szczelińcu wchodzi się po skalnych schodach, pokonując dość duże przewyższenie w stosunkowo krótkim czasie (z dzieckiem ok. 40 minut). Na dół schodzimy trasą turystyczną, która niesamowicie rozbudza wyobraźnię. Możemy wejść na Tron Liczyrzepy, po drodze oglądać przeróżne formacje skalne (np. przejść przez Ucho Igielne i zrobić sobie zdjęcie z Małpoludem), aż dojdziemy do najciekawszego: przez Diabelską Kuchnię, Piekiełko i Czyściec wyjdziemy do Nieba, z którego schodami zejdziemy do podnóża szlaku, z powrotem do Karłowa.
Wąskie szczeliny i zakamarki
Błędne Skały – to skalny labirynt, pełen wąskich szczelin i zakamarków. Według legendy ów niesamowity krajobraz powstał w wyniku gniewu Liczyrzepy, który porozrzucał głazy w masywie Skalniaka, tworząc labirynt, z którego nie sposób było znaleźć wyjścia. Obecnie Błędne Skały zwiedza się w jednym kierunku, gdyż dwukierunkowy ruch turystów prowadziłby do zatorów i utrudnień w wąskich skalnych szczelinach. Pod Błędne Skały można podjechać samochodem, ale trzeba się liczyć z bardzo długim postojem w korku, ruchem wahadłowym i dodatkową opłatą. Polecam zostawić samochód na tzw. „dolnym parkingu” przy Drodze Stu Zakrętów i podejść pod labirynt ok. półtorej godziny niebieskim szlakiem. Cała taka trasa w dwie strony to ok. 7 km. Wstęp do labiryntu jest płatny, ale posiadacze Karty Dużej Rodziny wchodzą za darmo i bez kolejki do kasy, która ze względu na popularność trasy może być całkiem spora.
Skalne Wrota i Skalne Grzyby – to prosta trasa bez większych przewyższeń, która przez las prowadzi nas do monumentalnych Skalnych Wrót, w okolicach których możemy podziwiać niezwykłe skalne formacje w kształcie grzybów.
Uwaga: Nie polecam wędrówek po Górach Stołowych z maluszkiem w chuście lub nosidełku. W niektórych miejscach trzeba przeciskać się przez dość wąskie szczeliny, a Góry Stołowe to głównie piaskowiec, na którym łatwo się poślizgnąć. Pamiętajmy o butach unieruchamiających kostkę, z porządną podeszwą. Dla przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych wędrówki będą nie lada przygodą, która na długo zapadnie im w pamięć.
Czytaj też:
Kudowa-Zdrój – atrakcje turystyczne
Kudowa-Zdrój to kurort położony w woj. dolnośląskim nieopodal granicy z Czechami, u podnóża Gór Stołowych.
Zabytkowa Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Złoty Stok to miasto w woj. dolnośląskim (ok. godziny jazdy od Kudowy-Zdroju i pół godziny od Kłodzka), na którego terenie można zwiedzać zabytkową Kopalnię Złota.
Komentarze (0)