Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach
Podróżując po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej koniecznie trzeba odwiedzić Żarki. To właśnie w Żarkach, w sierpniu 2015 roku zostało otwarte Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie.
Stary Młyn w Żarkach to połączenie tradycji z nowoczesnością
Pierwotnie w budynku muzeum mieścił się młyn elektryczny, który został założony na przełomie lat 20. i 30 XX w. Dzisiejszy obiekt został zaplanowany jako muzeum multimedialne i interaktywne – w konwencji parku technologicznego. Ekspozycja muzealna łączy tradycję z nowoczesnością – jest tak skonstruowana, że pozwala na dotykanie, sprawdzanie czy zaglądanie.
Stary Młyn prezentuje pięć głównych rzemiosł obecnych od wieków w Żarkach. Turyści odwiedzający ten obiekt wyruszają w fascynującą podróż w czasie, podczas której poznają historię młynarstwa, piekarstwa, bednarstwa, kołodziejstwa oraz szewstwa.

W części poświęconej młynarstwu, oryginalne urządzenia pozwalają poznać specyfikę pracy młynarzy. Podczas zwiedzania każdy staje się młynarzem, gdyż warsztaty robienia mąki różnymi sposobami są stałym punktem programu. Na zakończenie niespodzianka – sakiewka mąki dla każdego, na pamiątkę!

Stary Młyn w Żarkach – czym zajmowali się bednarze i kołodzieje?
W sali rzemiosł uczestnicy poznają tajniki pracy bednarza, kołodzieja i szewca. Próbują sił przy budowie beczki, co wcale nie jest łatwym zadaniem. Na szklanej antresoli czeka na zwiedzających przedsiębiorczy Piotr Steinkeller, właściciel Żarek w XIX w. Tutaj też biorąc do ręki słuchawkę starego telefonu wysłuchasz lokalnych historii o usługach i handlu, bo jurajskie miasteczko Żarki właśnie z tego słynie od wieków. Zwiedzanie Starego Młyna kończy się w beczce śmiechu!

Dostępne są dwie ścieżki zwiedzania: jedna dla dzieci, druga dla osób dorosłych. Każda z towarzyszeniem przewodnika. Uzupełnieniem są również multimedialne gry. Wystawa angażuje odwiedzającego do aktywnego zwiedzania, oddziałując na różne zmysły (słuch, wzrok, dotyk). Muzeum przygotowuje również dodatkowe wystawy czasowe na okres ferii zimowych czy wakacji. Od 1 stycznia 2017 r. obiekt na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Odwiedź również:
Komentarze (0)