Festiwal PolskaÉire

dla rodzinfestiwalkoncertykulturasztukatanieczajęcia online

ZNANY JEST JUŻ PROGRAM CZWARTEJ EDYCJI FESTIWALU POLSKAÉIRE W RUDZIE ŚLĄSKIEJ!

POMIMO EPIDEMII KORONOWIRUSA FESTIWAL POLSKAÉIRE W RUDZIE ŚLĄSKIEJ ODBYWA SIĘ TAKŻE W TYM ROKU, ACZKOLWIEK TYM RAZEM W ŚWIECIE WIRTUALNYM! BĘDĄ WARSZTATY, WYSTAWY, POKAZY, KONCERTY. FESTIWAL ROZPOCZNIE SIĘ 3 LIPCA I BĘDZIE TRWAŁ TRZY DNI.

Tradycyjnie już hasłem festiwalu jest „Kaj Ślōnsk trefio sie z Irlandjōm

Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”, we współpracy z lokalnymi partnerami, zaprasza mieszkańców regionu do wspólnej zabawy.

Program festiwalu w 2020 roku jest dostosowany do możliwości organizatorów, co nie znaczy, że będzie odstępować swoim bogactwem od lat poprzednich. Wszystkie atrakcje będą udostępniane na festiwalowym fanpage’u na Facebooku. Dzięki temu będziemy mogli docierać w tym roku do widzów zarówno w Polsce jak i w Irlandii. Będą to trzy dni przeplatane muzyką, tańcem, dyskusjami, warsztatami, prelekcjami, literaturą, sztuką i wszystkim, co najlepszego mają do zaoferowania Zielona Wyspa oraz Śląsk.

Tu możecie posłuchać więcej na temat formuły festiwalu w tym roku:

Festiwal PolskaÉire 2020
Festiwal PolskaÉire
Festiwal PolskaÉire, fot. Jacek Knapik

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczniemy video mostem pomiędzy obydwoma krajami z ambasadorami Polski w Irlandii oraz Irlandii w Polsce w rolach głównych. W tym dniu zaprosimy również do uczestnictwa w recitalu Zbigniewa Seydy, który jest muzykiem znanego zespołu Carrantuohill, wraz z synem Pawłem oraz spotkania z muzyką rudzkiego zespołu Cztery Piąte.

Atrakcją dnia dla miłośników śląskiej historii będzie niewątpliwie spotkanie z Kamilem Kartasińskim – historykiem z Uniwersytetu Śląskiego – poświęcona trudnym żołnierskim losom Ślązaków z perspektywy 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Festiwal PolskaÉire 2020 – wykłady, spotkania, prezentacja obrazów a nawet potańcówka 😉

Kolejne dwa dni będą miały nie mniej do zaoferowania. Goście będą mogli wziąć udział w szeregu wykładów oraz spotkań z ciekawymi gośćmi, w tym z dr Pawłem Hamerą, który opowie o Pawle Edmundzie Strzeleckim i jego roli w czasie Wielkiego Głodu w Irlandii, prof. Leszkiem Drągiem z Justyną Cwojdzińską, którzy opowiedzą o ich miłości do zachodniej Irlandii, a także z Zespołem Tańca Irlandzkiego ERIU, który zaprosi nas jednocześnie na potańcówkę. Dla pasjonatów literatury proponowana jest dyskusja o przeszłości Rudy Śląskiej w oparciu o książkę Paula Pogodalli “Potępieni i winni”.

Festiwal PolskaÉire
Festiwal PolskaÉire, fot. Krzysztof Florian

Katarzyna Kos oraz Grzegorz Chudy zaproszą widzów do rozmowy o cudownym świecie akwareli wraz z prezentacją ich obrazów. Fanom sportu na pewno przypadnie do gustu opowieść trenerów oraz zawodników Klubu Sportowego Rugby Ruda Śląska o tym, jak doszło do zaistnienia tej dyscypliny sportu w Rudzie Śląskiej. Nie zabraknie również filatelistycznych atrakcji, a także warsztatów rękodzielniczych. Każdy zakochany w polskiej i irlandzkiej muzyce, będzie zadowolony i znajdzie coś, co mu przypadnie do gustu. Widzowie zaproszeni zostaną do spotkania z ze śląskim zespołem 032, rudzką wokalistką Martą Mansfeld oraz irlandzkim muzykiem Gregiem Cliffordem.

Informacje na temat idei festiwalu:

Zainteresowanych festiwalem organizatorzy zapraszają do śledzenia jego Facebookowego profilu https://www.facebook.com/PolskaEireRuda/ oraz strony internetowej: http://www.polskaeire.rudaslaska.pl.

Festiwal PolskaÉire
Festiwal PolskaÉire 2020

Sprawdź również inne ciekawe wydarzenia na Śląsku w nadchodzącym czasie:

https://dziecilubiaslaskie.pl/wydarzenia/

Zobacz też w Rudzie Śląskiej:

Park Strzelnica w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach

Alpaka Farm

Alpaka Farm Ruda Śląska
Alpaka Farm w Rudzie Śląskiej

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Informacje

data
2020-07-04 do 2020-07-05

adres
Ruda Śląska, Polska

Reklama

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.