„Tryptyk Powstańczy – Pamięć Ziemi”

dla rodzinkulturamusicalplenersztukawidowisko historycznezajęcia regionalne

Widowisko na finał 100-lecia III Powstania Śląskiego już 25 czerwca w Bytomiu!

Trwają przygotowania do widowiska łączącego muzykę, taniec i sztuki wizualne. Tworzony z rozmachem interdyscyplinarny spektakl „Tryptyk Powstańczy – Pamięć ziemi”, zostanie zaprezentowany już w piątek, 25 czerwca o godz. 21.00 na Rynku w Bytomiu.

Na kilkupoziomowej scenie, w wykonaniu 500 artystów wybrzmi opowieść o poświęceniu, rodzinie i miłości do ojczystej ziemi. Jak zapowiadają artyści będzie to widowisko, w którym przenikną się różne gatunki i formy sztuki, ale przede wszystkim niekonwencjonalna lekcja śląskiej historii.

– Na kartach historii związanej z dziejami Górnego Śląska, Bytom zapisał się jako ważne miejsce. To tu, za sprawą silnych ośrodków propolskich i determinacji ludzi, zaczyna się opowieść o dążeniach do przyłączenia tych ziem do odradzającej się Polski. Pielęgnujemy tę pamięć, dlatego gorąco wszystkich zapraszam na ten wyjątkowy spektakl – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Spektakl dużego kalibru

Widowisko składa się z trzech części i prologu. Utwór „Pamięć ziemi”, który stanowi prolog tryptyku, specjalnie na to wydarzenie napisał  Klaudiusz Jania. Wykona go pięć orkiestr dętych. W pierwszej części usłyszymy znaną i mniej znaną muzykę filmową Wojciecha Kilara, w drugiej ‒ moc brzmienia orkiestry symfonicznej i dwustuosobowego chóru w utworze Józefa Świdra, a w trzeciej ‒ muzykę rozrywkowo-rockową w wykonaniu Wojtka Ciuraja, młodego twórcy, który wydaje płyty o tematyce powstań śląskich. Podczas koncertu w Bytomiu wystąpi on z Abradabem, raperem, współzałożycielem Kalibra 44, Apostolisem Anthimosem oraz Karoliną Skrzyńską.

– W widowisku zobaczymy również tancerzy, poruszających się na kilku poziomach sceny oraz video-art. Chcemy, by wszystkie te dziedziny przenikały się, łączyły w taki sposób, by widz odbierał je jako całość. Aby zrozumieć powstania, dlaczego do nich doszło, trzeba zrozumieć cały kontekst, w jakim ludzie żyli na Śląsku od pokoleń. Spojrzeć na historię z ich perspektywy i opowiedzieć o powstaniach ustami ludzi stąd – mówi Karolina Widera, reżyserka, inscenizatorka przedstawienia.

tryptyk powstańczy
Fot. Archiwum UM Bytom/Grzegorz Goik

Czytaj również:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informacje

data
2021-06-25 21:00 do 2021-06-25

adres
Rynek, 41-902 Bytom, Polska

Reklama

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.