Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 – czas jego pobierania zostanie przedłużony do 26 lipca
Informujemy o tym, komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola lub szkoły. Powodem jest epidemia COVID-19.
Jest nowa decyzja rządu o wydłużeniu przyznawania zasiłku opiekuńczego
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje do 26 lipca 2020 r. Szczegóły podaje ZUS na swojej stronie internetowej:
https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/dodatkowy-zasilek-opiekunczy/3449060
Poprzednio (25.05.2020) prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 14 czerwca br. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach zarówno dla rodziców i opiekunów dzieci do lat 8 oraz dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych. W oświadczeniu resortu rodziny zapewniono, że świadczenie będzie wypłacane przynajmniej do 14 czerwca na dotychczasowych zasadach.
Ma to wynikać z rozporządzenia Rady Ministrów, dotyczącego dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przysługującego rodzicom w związku z zamknięciem placówek opiekuńczych:
Od 25 maja br. zaczyna obowiązywać ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 14 maja 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. poz. 855), który wydłuża okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 do 14 czerwca. Rozporządzenie jest wydanie na podstawie znowelizowanego art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 875)
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki. Będą mogły z niego skorzystać również osoby, które nie mają możliwości zapewnienia opieki przez wymienione placówki z powodu czasowego ograniczenia ich funkcjonowania w związku z COVID-19, oraz w przypadku, gdy, ubezpieczony podejmie decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem.
Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że od 22 do 29 maja 2020 r. w oddziałach ZUS w Chorzowie, Rybniku, Sosnowcu, Zabrzu oraz w podległych tym oddziałom inspektoratach i biurach terenowych nie będzie realizowana bezpośrednia obsługa klientów. Jest to związane z sytuacją epidemiczną w województwie śląskim.
Jak złożyć wnioski?
Najlepiej bez wychodzenia z domu, poprzez internet i Platformę Usług Elektronicznych (PUE). Wnioski oraz dokumenty będzie można również złożyć na stanowisku dziennika podawczego albo bez osobistego kontaktu z pracownikiem – do skrzynek na dokumenty.
Okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego został wydłużony do 24 maja 2020 r. (informacja z 10.05.2020r.)
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został po raz kolejny przedłużony i będzie obowiązywał do 24 maja. Z tego świadczenia mogą skorzystać również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówek opiekuńczych, nie wyślą do nich dzieci. Na stronie internetowej ZUS możemy przeczytać, że:
Od 6 maja br. mogą być otwierane placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi – jest to możliwość, nie obowiązek. Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, jednak nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice tych dzieci nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jeżeli mimo otwarcia placówki rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii, również dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie im nadal przysługiwał.
Sejm uchwalił ustawę w sprawie zasiłku opiekuńczego
Czas pobierania zasiłku opiekuńczego dla rodziców został przedłużony. Wynika to z tego, że zmianie uległ też termin, w którym nie funkcjonują żłobki, przedszkola, szkoły i inne placówki, do których uczęszczają dzieci. Wiemy już, że placówki oświatowe na pewno nie zostaną otwarte aż do Świąt Wielkanocnych. Z tego powodu dzieci będą musiały zostać dłużej pod opieką rodziców. (informacja z 1.04.2020r.)
31 marca br. Sejm uchwalił ustawę, która wprowadziła zmiany przepisów o dodatkowym zasiłku opiekuńczym.
Przyjęte 31 marca br. przepisy wprowadziły zmiany dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Zmiany te polegają na:
- wydłużeniu o kolejne 14 dni okresu, przez który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, nowy 14 dniowy okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego obowiązuje od 26 marca 2020 r.
- przyznaniu prawa do tego zasiłku rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat (od 26 marca br. zasiłek ten przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci: do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz tym, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Szczegóły na stronie ZUS:
Informacje od ZUS dotyczące przedłużenia zasiłku opiekuńczego
Na stronie ZUS przeczytamy, że (informacja z 25 marca 2020):
Aktualnie trwają prace nad zmianą ustawy, która wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Prace te dotyczą między innymi przedłużenia okresu, za który będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku wydłużenia okresu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r.
W związku z tym – do czasu wejścia w życie ustawy – osoba, która chce wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na okres dłuższy niż 14 dni po 25 marca br. może:
złożyć oświadczenie do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki, które jest wnioskiem o wypłatę zasiłku na dalszy (kolejny) okres. Oświadczenie można złożyć tak jak do tej pory. Wniosek ten (oświadczenie) zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów
albo
wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym Do wypłaty zasiłku opiekuńczego wymagane są dokumenty na ogólnych zasadach, w tym wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A oraz oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły (w tym przypadku skoro decyzja o zamknięciu placówek miała miejsce 20 marca br., to należy uznać, że jest to nieprzewidziane zamknięcie placówki). W takim przypadku, po wejściu w życie ustawy nowelizującej ustawę z dnia 2 marca 2020 r. z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r., taki wniosek będzie potraktowany jako wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie to oznaczało, że okres przyznanego zasiłku opiekuńczego, nie będzie uwzględniany do limitu 60 dni, natomiast będzie wliczony do limitu, przez który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy
(15.03.2020) Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Przysługuje on rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:
- opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
- są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie ubezpieczonej na czas opieki nad dzieckiem do lat 8 w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły z powodu COVID-19. Zasiłek ten przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Gdzie złożyć oświadczenie?
Należy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS.
Tutaj możesz pobrać wzór tego oświadczenia:
Wzór oświadczenia (plik docx 15kb)
Nie jest potrzebny wniosek Z-15A, ani zaświadczenie płatnika składek Z-3b.
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać oświadczenie elektronicznie – za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
W jakim okresie i komu przysługuje zasiłek?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje od 12 do 25 marca, gdyż to jest okres zamknięcia placówek w związku z COVID-19 (epidemią koronawirusa w naszym kraju).
Zasiłek przysługuje za dni wskazane w oświadczeniu, tj. za cały okres, także za dni wolne od pracy, jeśli wpiszesz w oświadczeniu cały okres zamknięcia placówki, albo za dni robocze, jeśli takie okresy wskażesz w oświadczeniu.
Należy podkreslić, że okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem.
O dodatkowy zasiłek mogą się ubiegać tylko rodzice dzieci poniżej 8. roku życia. Z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka.
Numer Infolinii ZUS
W przypadku potrzeby kontaktu z ZUS – przydatne numery:
- informacja telefoniczna (tel. 22 560 16 00 – konsultanci są dostępni w dni robocze pon. – pt. godz. 7.00 – 18.00) po wybraniu „0” (połączenie z konsultantem), należy wybrać odpowiedni temat rozmowy:
- 9 – Zasiłek opiekuńczy i świadczenia z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji
- 1 – Pomoc techniczna i obsługa e-ZLA,
- 2 – Renty i emerytury,
- 3 – Zasiłki,
- 4 – Informacje dla ubezpieczonych,
- 5 – Informacje dla płatników,
- 7 – Ulgi i umorzenia oraz zawieszenie działalności
- komunikacja mailowa – adres e-mail do zapytań ogólnych cot@zus.pl
Dodoatkowa infolinia: 22 290 87 01 (7.00-15.00)
Dodatkowe informacje dla osób prowadzących pozarolniczą działalność – wniosek elektroniczny
Na portalu PUE ZUS oświadczenie należy złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZAS-58 Skarga/Wniosek świadczeniobiorcy/ płatnika składek w sprawie świadczeń z tytułu choroby, macierzyństwa lub zasiłku pogrzebowego.
Co zrobić aby wysłać oświadczenie do dodatkowego zasiłku opiekuńczego (wniosek ZAS-58)?
Należy:
- zalogować się do swojego konta na PUE ZUS
- przejść do zakładki Ubezpieczony
- z bocznego menu wybrać [Dokumenty i Wiadomości] – [Dokumenty robocze]
- kliknąć przycisk [Utwórz nowy] – wniosek ZAS-58 możesz wybrać z listy dostępnych dokumentów
Wniosek możesz utworzyć także z menu [Usługi] – [Katalog usług].
Czytaj również:
Komentarze (0)
Możliwość komentowania została wyłączona.