Zajęcia w przedszkolach i w klasach I-III nadal zawieszone

2020-05-24 15:25 M&M mama BezpieczeństwoDzieckoEdukacjaSzkołaZdrowie i choroba

Placówki oświatowe w całej Polsce zostały zamknięte w poniedziałek, 16 marca br. Od 12 marca zawieszone były zajęcia w przedszkolach, szkołach i na uczelniach. Oznaczało to brak zajęć w tych placówkach. Nauczyciele zapewniali dzieciom tylko opiekę. Czy podobna sytuacja będzie miała miejsce od 25 maja?

Od 25 maja miały zostać otwarte przedszkola i szkoły dla uczniów w klasach 1-3 szkoły podstawowej. To rodzice mieli zdecydować o tym, czy wyślą swoje dzieci do szkoły. Okazało się jednak, że większość samorządów w województwie śląskim zdecydowało o dalszym odroczeniu zajęć. Placówki będą zamknięte do odwołania, a ich pracownicy dodatkowo poddani zostaną przesiewowym testom na obecność koronawirusa. Tak ma być na przykład w Rudzie Śląskiej:

Tylko w samych przedszkolach i żłobkach trzeba będzie przebadać około 1100 osób.

– Jesteśmy przygotowani technicznie do tego, by otworzyć placówki w poniedziałek, ale w świetle pojawiających się informacji na temat zakażeń, nie możemy tego zrobić. To by było nieodpowiedzialne – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Na bieżąco obserwujemy i analizujemy, jak rozwija się sytuacja epidemiologiczna w Rudzie Śląskiej, w województwie i całej Polsce. Na uwadze mamy przede wszystkim lawinowy przyrost stwierdzonych zakażeń w kopalniach, a przecież młodych rodzin górniczych z dziećmi u nas w mieście nie brakuje. Obecnie czekamy na przebadanie i wyniki wszystkich pracowników ruchu Bielszowice KWK Ruda i dopiero te dane dadzą nam szerszy obraz tego, jaka jest u nas skala epidemii – utrzymuje prezydent.

Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Katowicach sugeruje przesunięcie terminu uruchomienia przedszkoli, klas I-III w szkołach podstawowych oraz młodzieżowych domów kultury. Okazuje się, że bardzo dużo osób pomimo dodatniego wyniku testu w kierunku SARS- CoV-2 przechodzi zakażenie bezobjawowo. Nie można więc wykluczyć, że wśród osób pozornie zdrowych (personel placówki, dzieci, rodzice) mogą być nosiciele koronawirusa.

Rodzice, których dzieci zostaną w domu, będą mieli w dalszym ciągu prawo do zasiłku opiekuńczego (należy pamiętać, że wypłacany jest on na dzieci do 8. roku życia). Od 25 maja szkoły podstawowe zapewnią uczniom klas VIII konsultacje z nauczycielami prowadzącymi zajęcia edukacyjne. Konsultacje dla pozostałych uczniów mają się rozpocząć od 1 czerwca. Dzieci będą mogły podczas nich np. poprawić ocenę. 

Otwarcie przedszkoli i szkół podstawowych, w zakresie klas I- III planowane jest od 1/2 czerwca, jeśli sytuacja ustabilizuje się lub poprawi.

Od poniedziałku 16 marca pełne zamknięcie żłobków, przedszkoli i szkół (informacje z 11.03.2020r.)

Okazuje się, że z powodu koronawirusa lekcje w szkołach zostały zawieszone. W miarę możliwości już od czwartku rodzice są proszeni o niepuszczanie dzieci do szkoły. W naszym województwie zostało już wcześniej zamkniętych kilka szkół (w Rybniku i Cieszynie) a liczba potwierdzonych zakażeń cały czas rośnie.

Ustawa, która weszła w życie 8 marca dała ministrowi edukacji Dariuszowi Piontkowskiemu uprawnienia m.in. do zamykania szkół w związku z wystąpieniem koronawirusa. W dniu dzisiejszym (11 marca) minister edukacji zdecydował o zawieszeniu zajęć w całej Polsce.

Zajęcia we wszystkich placówkach oświatowych w Polsce (publicznych i niepublicznych) zostały zawieszone do 25 marca.

Rodzicom przysługuje wolne i zasiłek opiekuńczy od ZUS

Pamiętajmy, że liczy się wiek dziecka. Rodzicom dzieci w wieku do 8 lat przysługuje zwolnienie z pracy i zasiłek opiekuńczy. Zasiłek opiekuńczy przysługuje wyłącznie jednemu z pracujących rodziców. Wysokość zasiłku to 80 proc. wynagrodzenia. Aby otrzymać zasiłek, należy złożyć w ZUS wniosek Z-15a oraz oświadczenie o niespodziewanym zamknięciu placówki edukacyjnej dziecka. Specustawa wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy (14 dni) dla dzieci do lat 8.

Specjalna infolinia ZUS pod nr tel. 22 560 16 00.

Informacje Ministerstwa Edukacji Narodowej o zawieszeniu zajęć: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach

Zobacz również:

Koronawirus na Śląsku. Wojewoda śląski postawił oddziały zakaźne w stan gotowości.
Jak przenosi się koronawirus? Jak przebiega zakażenie koronawirusem i jakie są objawy infekcji COVID-19? Co już wiemy o tym wirusie i chorobie COVID-19?
Koronawirus (Coronavirus)
Koronawirus (Coronavirus)

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.