Dzieci przejawiające trudne zachowania i kompetencje ich rodziców.
Nie ma trudnych dzieci, są tylko takie, które chcą nam coś zakomunikować…
Pewnie będą osoby, które z powyższą tezą się nie zgodzą. Ja uważam jednak, że dzieci „mówią” do nas poprzez swoje zachowania. Kiedy pojawiają się problemy wychowawcze, często wspominamy o trudnych emocjach lub trudnych zachowaniach.
Trudne zachowania, przykłady
Co to znaczy i jak się przejawiają takie zachowania?
Różnie. Dzieci mogą wykazywać pojedyncze, wybrane niepożądane postawy lub całe ich zestawy.
Przykłady:
- krzyk
- bicie
- kopanie
- gryzienie
- płacz
- napady histerii
- napady lęku.
To tylko wybrane, może być ich znacznie więcej.
Dlaczego dzieci przejawiają trudne zachowania
Myślę, że nie ma idealnych dzieci, które nie sprawiają żadnych problemów wychowawczych. Są jednak takie, które wyjątkowo irytują otoczenie swoim trudnym zachowaniem. Rodzice mówią o nich trudne, niegrzeczne, nieposłuszne lub sprawiające problemy wychowawcze. Dlaczego tak się dzieje, że dziecko wybucha lub złości się w danej sytuacji? Odpowiedź jest prosta: bo nie potrafi sobie z nią poradzić. Najczęściej będą to sytuacje w których dziecku coś nie wychodzi, ponosi porażkę, przegrywa rywalizację, czegoś mu się zabrania np. dlatego, że z naszego punktu widzenia jest to niebezpieczne, gdy musi przerwać zabawę itd… Brak mu odpowiednich mechanizmów radzenia sobie w „trudnych” sytuacjach, kompetencji i umiejętności. Dziecko będzie zdobywało je od urodzenia przez całe swoje życie. Jak możemy mu w tym pomóc?
Trudne zachowania u dziecka, a kompetencje rodzica
Możemy rozwijać swoje kompetencje wychowawcze. Są pewne atrybuty, w które rodzice powinni się wyposażyć, gdy ich dziecko sprawia trudności wychowawcze:
Cierpliwość. Zarówno do dzieci, jak i samego siebie 🙂
Uważność. Podobnie jak z cierpliwością, uważność powinna być skierowana na dziecko, ale również na własne myśli i emocje.
Szukanie odpowiednich metod i strategii wychowawczych. Droga zdecydowanie trudna i wyboista, czasami metoda prób i błędów, bywa, że poszukiwania kończą się porażką i trzeba w tą podróż wybrać się od nowa.
Pewność siebie. Dzieci widzą naszą niepewność i niezdecydowanie. Oczywiście próbują i potrafią to wykorzystać 🙂
Pogoda ducha. Pozytywne emocje i optymizm, udzielą się również Twojemu dziecku.
Radzenie sobie z lękiem. Niestety zdarza się, że rodzice zaczynają bać się własnych dzieci, szczególnie gdy przejawiają one tendencje do zachowań agresywnych (słownych lub fizycznych) i destrukcyjnych.
Zrozumienie przyczyn zachowania dziecka. Dlaczego dziecko zachowuje się w taki sposób? Jakie emocje i potrzeby się za tym kryją?
Radzenie sobie ze wstydem. Trudne zachowania mają miejsce często w przestrzeni publicznej, w sklepie, na ulicy, na poczcie, w przebieralni w przedszkolu, na placu zabaw… Krytyczne spojrzenia obcych ludzi w stylu „co za rozwydrzony bachor” wcale nie pomagają podejmować nam racjonalnych decyzji wychowawczych.
Sporo tego prawda? Ale warto zdać sobie sprawę, że nasze kompetencje wychowawcze naprawdę mają wpływ na radzenie sobie z trudnymi emocjami przez dziecko.
Może Cię zainteresować również:
Komentarze (0)
Możliwość komentowania została wyłączona.