Kino w dobie pandemii
Bądźcie z nami. Silesia Film wciąż dba o kontakt z dobrym kinem
Wirtualna sala Kina Światowid na MOJEeKINO.pl, podcasty filmowe DZIECI CZUJĄ KINO i KINO MA GŁOS, filmy edukacyjne dla najmłodszych widzów, wydawnictwa książkowe, akcja ŁĄCZYMY Z DOBRYM KINEM, cykliczne spotkania z filmem w radio. Już niebawem – nowe projekty: gadżety i publikacje, których zakupem będzie można wspierać kina.
Instytucja Filmowa Silesia Film i prowadzone przez nią kina – Światowid, Kosmos i Rialto w Katowicach, Janosik w Żywcu i Bałtyk w Raciborzu – zachęcają do stałego kontaktu z dobrym kinem. Jest to niezwykle ważne, szczególnie teraz – kiedy kina z powodu epidemii znów są zamknięte, kontakt z publicznością – utrudniony, a branża kinowa walczy o przetrwanie.
Wyjątkowa więź i wspomnienia…
Kiedy podczas pierwszego, wiosennego zamknięcia kin IF Silesia Film poprosiła swoich widzów o podzielenie się wspomnieniami związanymi z naszymi kinami, Facebookowe konta jej kin zalała fala nostalgii, życzliwości i przeróżnych dowodów na to, że śląska publiczność jest naprawdę wyjątkowa, a z kinami łączy ją szczególna więź. Spłynęło mnóstwo wspaniałych opowieści – o legendarnych kolejkach do Kinoteatru Rialto, oglądanych zza kinowej kotary w Kinie Kosmos „Szczękach” czy… obejrzanej ponad 30 lat temu w Światowidzie „Ucieczce z kina Wolność”, której seans zmienił komuś życie…
Instytucja Filmowa Silesia Film i jej kina studyjne – katowicki Światowid, Kosmos i Rialto, żywiecki Janosik i raciborski Bałtyk – to nie tylko budynki z ekranem, które aktualnie znów – niestety – stoją puste i zamknięte dla widzów. To społeczność – filmowa rodzina miłośników kina po obu stronach kinowego ekranu. Jak podkreślają:
Istniejemy – i nie chodzi tu nawet o byt materialny – tylko w symbiozie z widzem. Dlatego jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie, jakie widzowie nam okazują i robimy wszystko, by podczas tego trudnego dla branży kinowej czasu nie tracić kontaktu z widzem i by widz nie tracił kontaktu z dobrym kinem.
Wirtualna sala Kina Światowid na MOJEeKINO.pl
Przede wszystkim Silesia Film zaprasza i zachęca wszystkich – niezależnie, czy chodzili do Kosmosu, Rialta czy Bałtyku – do odwiedzania wirtualnej sali Kina Światowid na MOJEeKINO.pl. To platforma, która powstała podczas pierwszego lockdownu wspólnym wysiłkiem Stowarzyszenia Kin Studyjnych przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od blisko pół roku można za jej pośrednictwem oglądać najlepsze filmy artystyczne z całego świata. Wybierając przy zakupie biletu na platformie MOJEeKINO.pl Kino Światowid w Katowicach – widzowie realnie i materialnie wspierają nie tylko Kino Światowid, ale i pozostałe kina studyjne Silesia Film, czyli Kosmos, Rialto, Bałtyk i Janosik.
Już teraz chcemy podziękować tym, którzy pamiętają o nas w swoich wirtualnych filmowych wyborach – to dla nas wielka radość, że w tak trudnym momencie nasi widzowie są z nami.
Okazanym im wsparciem i dobrocią chcą się dzielić – dlatego postanowili wspierać śląską gastronomię. Każdy, kto kupi bilet na dowolny seans na platformie MOJEeKINO.pl może liczyć na rabat przy zamówieniu w katowickiej Restauracji Amfora. O szczegółach akcji można przeczytać na profilach Facebookowych IF Silesia Film oraz Restauracji Amfora.
Oprócz wizyty w wirtualnej sali Kina Światowid warto też posłuchać o dobrym kinie. W ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury Silesia Film przygotowała projekt #silesiafilmmovi, w skład którego wchodzą dwa podcasty.
DZIECI CZUJĄ KINO – to siedmioodcinkowa seria dla najmłodszych, która pobudza wyobraźnię i pozwalaj lepiej zrozumieć kino. Siedem odcinków to siedem różnych emocji opisanych za pomocą autorskich aranżacji muzycznych, przykładów filmowych oraz ćwiczeń muzyczno-ruchowych, które dla dzieci przygotowały artystki Asi Mina oraz Miłka Majczyno.
Z kolei skierowany do dorosłych podcast KINO MA GŁOS to inspirowana legendarną rozmową François Truffauta i Alfreda Hitchcocka eksperymentalna formuła spotkania dwóch osobowości, w której twórcy znani do tej pory ze swoich filmów, książek czy ról filmowych mówią własnym głosem. Każdy odcinek to blisko godzinna rozmowa dwóch twórców, dla której punktem wyjścia stają się wspólne zainteresowania, doświadczenia, czy podobne – albo zupełnie przeciwstawne – spojrzenia na kino. Czternastu artystów i twórców współczesnego polskiego kina w siedmiu fascynujących rozmowach o filmie, sztuce i życiu zabiera nas – i siebie nawzajem – w podróż po swoich światach. O tym, co myślą, jak i dlaczego robią kino, jak je postrzegają i czym się inspirują rozmawiają ze sobą Urszula Antoniak i Olga Chajdas, Magdalena Grzebałkowska i Marcin Borchardt, Agnieszka Smoczyńska i Tomasz Wasilewski, Jagoda Szelc i Justyna Wasilewska, Adrian Panek i Bartosz Kowalski, Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt oraz Dawid Nickel i Kordian Kądziela. Autorem muzyki do podcastu jest Daniel Spaleniak, młody polski artysta, którego utwory znalazły się w największych serialowych produkcjach ostatnich lat, jak „Elementary”, „Ozark”, czy „The Path”.
Wszystkie odcinki dostępne są w sieci do posłuchania na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i na Youtube
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci
W czasie pandemii Silesia Film stara się dbać o wszystkie potrzeby swoich widzów. Najmłodszych, na których w kinach, szczególnie w Kinie Kosmos i Kinie Janosik, zawsze czekały wyjatkowe atrakcje, pokazy filmowe czy warsztaty, zaprasza na swoją stronę w serwisie YouTube, gdzie znajdą filmowe cykle edukacyjne: FILMOWE PODRÓŻE Z LISKIEM i 15-odcinkową serię odsłaniającą kulisy zawodów filmowych, czyli DOMOWE STUDIO FILMOWE.
Natomiast dla wszystkich tych – a w szczególności dla seniorów – którzy potrzebują kontaktu, rozmowy, nie tylko o kinie, kina Silesia Film uruchomiły akcję ŁĄCZYMY Z DOBRYM KINEM. Pracownicy Kina Światowid, Kina Kosmos, Kinoteatru Rialto w Katowicach, Kina Janosik w Żywcu czy Kina Bałtyk w Raciborzu – z którymi widzowie na co dzień spotykali się w kinach – teraz czekają na pod specjalnymi numerami telefonów gotowi służyć radą, pomocą i dobrym słowem: doradzą, jak kupić bilet do wirtualnej sali Kina Światowid, porozmawiają o ulubionych filmach, ale też pomogą w dostępie od informacji kluczowych dla codziennego funkcjonowania w obecnej sytuacji. Informacje o dyżurach telefonicznych i numerach telefonów można znaleźć na stronie internetowej www.silesiafilm.com i mediach społecznościowych.
Specjalistów od dobrego kina będzie można posłuchać nie tylko dzwoniąc pod wskazane numery telefonów – od 21 listopada usłyszycie ich również w śląskim Radiu eM, gdzie co tydzień będą gościć u Łukasza Tury w jego sobotniej audycji filmowej „Subiektyw” (16.00) i opowiadać o ciekawych zjawiskach we współczesnym filmie.
Kina są zamknięte, ale Silesia Film – a właściwie ludzie tworzący ją i jej kina – wciąż pracują. Przygotowują kilka projektów, dzięki którym widzowie będą mogli wspierać swoje ulubione kina nie tylko duchowo, ale w wymiarze nieco bardziej realnym – m.in. gadżety, publikację dla najmłodszych miłośników kina czy audiobook. O wszystkim informują na bieżąco, za pośrednictwem swojej strony internetowej (www.silesiafilm.com) oraz mediów społecznościowych: Facebooka Instytucji i poszczególnych kin oraz Instagrama. Wciąż także można kupować wydawnictwa książkowe Instytucji Filmowej Silesia Film, w tym „A jak Araki” Natalii Gruenpeter, do którego autorka przygotowała właśnie muzyczną playlistę dostępną na Spotify.
Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że od tylu lat możemy towarzyszyć naszym widzom w ich filmowych podróżach, edukować kolejne pokolenia kinomanów, kształtować ich gust filmowy i wrażliwość na świat i sztukę. Zaufanie widzów to największa wartość. Dziękujemy, że nas wybieracie, wspieracie, że do nas wracacie i – mamy nadzieję – że jak my czekacie z niecierpliwością na ponowne spotkanie na sali kinowej. Do zobaczenia w kinie!
Komentarze (0)
Możliwość komentowania została wyłączona.