Moc Aniołów ma swoje granice… Pomóż dzieciom z Domu Aniołów Stróżów

2020-12-15 11:54 Artykuł partnera portalu DZLS BezpieczeństwoDzieckoPomocRozwój dzieckaWychowanie

Trwa internetowa, świąteczna akcja pomocy dzieciom na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży DOM ANIOŁÓW STRÓŻÓW. Akcji przyświeca hasło „Moc Aniołów ma swoje granice”, bo nawet Anioły – te ziemskie – niewiele wskórają, gdy brakuje środków na codzienną działalność.

Na ten właśnie cel – prowadzenie wszystkich 3 Domów w 3 miastach Śląska i Zagłębia w kolejnym roku – zbierane są brakujące fundusze. Inicjatywę może wspomóc każdy. Wystarczy wejść na stronę anioly24.pl/mocaniolow/.
Trzy miasta, osiem nieodpłatnych świetlic – placówek wsparcia dziennego, terapeutycznych klubów malucha i klubów rozwoju dzieci i młodzieży – 3 placówki podwórkowe, gdzie pedagodzy codziennie wychodzą na ulicę do dzieci, ponad 700 podopiecznych w wieku od 2,5 do 18 lat, a do tego 100 rodzin pod opieką Centrum Wspierania Rodzin.

To Dom Aniołów Stróżów w skrócie. Od ponad 26 lat niezmiennie, bez żadnej przerwy i zawahania – nawet teraz w czasach pandemii – niesie pomoc potrzebującym dzieciom i rodzinom z biednych dzielnic. Żeby swoje działania mógł realizować skutecznie, potrzebne jest zaangażowania i pomocy wielu ludzi.


„Sensem i celem istnienia Aniołów od samego początku jest regularne niesienie pomocy i okazywanie wsparcia. Nasza stała obecność daje naszym podopiecznym poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu są oni gotowi zaufać i otworzyć się na zmianę. Jesteśmy obok, niezależnie od tego, skąd pochodzą i gdzie się urodzili. Bo każde dziecko zasługuje na szansę na szczęśliwe dzieciństwo i równy start w dorosłe życie…” – mówi Monika Bajka, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów.

„Wciąż są dzieci, które potrzebują Domu, choć mają rodziców”

To hasło przewodnie działań stowarzyszenia, które od 26 lat działa na rzecz potrzebujących. Codzienna praca Aniołów to grono pedagogiczne, specjaliści różnych dziedzin, psychologowie, terapeuci rodzinni, mediatorzy, logopedzi oraz mnóstwo wolontariuszy. Lata działań pokazały, że tylko stałość i powtarzalność, przynosi owoce. Żeby pomoc mogła być realizowana potrzebne są pieniądze.

Misją Stowarzyszenia jest uczenie dzieci oraz młodzieży z pogórniczych i pohutniczych dzielnic biedy Śląska i Zagłębia, przygotowanie ich do samodzielności, do pójścia w świat, jako pewnych siebie i swoich wartości młodych ludzi. A ich rodzicom i opiekunom pokazywanie, że zmiana jest możliwa.


Nasza codzienność jest podobna do tej, jak w każdym domu rodzinnym. Motywujemy, przekazujemy wzorce, rozmawiamy o emocjach, relacjach, problemach, wyzwaniach. Jesteśmy kochającym , ale i wymagającym „rodzicem”, który jednocześnie daje wsparcie i zrozumienie, edukuje, odkrywa z dzieckiem jego mocne strony i rozwija pasje, ale też wymaga i stawia granice, uczy odpowiedzialności za siebie i otoczenie, uczy pracy i wysiłku, które na koniec przynoszą efekt. Uczymy porozumienia bez agresji i przemocy. Dialogu, w którym wszyscy są równi, w którym nie obowiązuje prawo siły” – opowiada Monika Bajka.

Moc Aniołów ma swoje granice…

Ten rok jest dla nas trudny. Większość z regularnie odbywających się i zaplanowanych działań, podczas których mieliśmy zbierać fundusze musieliśmy odwołać. Mimo tego, że otrzymujemy wsparcie ze strony samorządów oraz biznesu to środków na przyszły rok i tak nie wystarczy. Nie chcemy ograniczać pomocy i naszych działań dla dzieci. Stąd apel o wsparcie.. Wyzwań mamy sporo. To przede wszystkim zapewnienie środków na prowadzenie w przyszłym roku wszystkich naszych Domów – w Katowicach, Chorzowie i Sosnowcu – ale też dokończenie remontu budynku w Katowicach Załężu. Z zebranych już pieniędzy remontujemy cieknący dach, ale przed nami jeszcze wymiana ponad 30 nieszczelnych okien. To bardzo przyziemny i konkretny cel, ale dla nas to być albo nie być. Szczególnie w czasie jesienno-zimowym. Trudno będzie nam funkcjonować bez pomocy dobrych ludzi. W imieniu wszystkich dzieci z Domu Aniołów Stróżów proszę Państwa o pomoc – dołożenie swojej świątecznej cegiełki i pomoc naszym Aniołkom – mówi prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów.
Inicjatywę może wspomóc każdy. Wystarczy wejść na stronę anioly24.pl/mocaniolow/ i wpłacić dowolną darowiznę.

Czytaj też:

Komentarze (0)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.