Podwórka na zicher

2019-10-29 12:20 M&M mama DzieckoZabawa

Zakończyła się rewitalizacja dwóch kolejnych podwórek w Rudzie Śląskiej. Chodzi o teren przy ul. Niedurnego 28 w Nowym Bytomiu oraz przestrzeń pomiędzy ul. Strażacką i Kałusa w Wirku.

Powstały tam drogi dojazdowe, parkingi, miniplace zabaw, miejsca spotkań mieszkańców oraz zostało zamontowane oświetlenie. Wszystko kosztowało ponad 1,2 mln zł. To siódme i ósme podwórko, które władze Rudy Śląskiej zrewitalizowały przy udziale środków unijnych. Odnowę kolejnych trzech zaplanowano na przyszły rok.

Podwórka na zicher, przestrzeń pomiędzy ul. Strażacką i Kałusa w Wirku.

– Krok po kroku przywracamy mieszkańcom kolejne odnowione przestrzenie. Oczywiście jest to kropla w morzu potrzeb, bo w Rudzie Śląskiej tylko przy samych budynkach komunalnych mamy 650 podwórek, a wiele z nich wymaga interwencji i ponownego zagospodarowania. Niestety, pomimo szczerych chęci nie da się w ciągu kilku lat nadrobić zaszłości sięgających w niektórych przypadkach kilkudziesięciu lat. Dostrzegamy jednak ten problem i w miarę naszych możliwości działamy – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Podwórka na zicher, przestrzeń pomiędzy ul. Strażacką i Kałusa w Wirku.

Przypomnijmy, że kompleksową renowację podwórek w Rudzie Śląskiej rozpoczęto w ubiegłym roku. Do 2020 r. zrewitalizowanych zostanie ogółem 11 podwórek. Na ten cel miasto przeznaczy ponad 7,4 mln zł, z czego prawie 4,1 mln zł zwróci Unia Europejska. Realizacja dwóch takich inwestycji właśnie się zakończyła. To przestrzenie przy ul. Strażackiej 12/Kałusa 18-28 w dzielnicy Wirek oraz Niedurnego 28 w dzielnicy Nowy Bytom.

Roboty rozpoczęliśmy w lipcu. Ich zakres w przypadku obu inwestycji był bardzo podobny, choć trzeba podkreślić, że przestrzenie różniły się znacząco skalą. Podwórko w Nowym Bytomiu jest znacznie mniejsze od tego w Wirku – zaznacza wiceprezydent Michał Pierończyk.

W ramach inwestycji w każdej lokalizacji wykonano ogrodzone place zabaw, miejsca spotkań mieszkańców, zainstalowano ławki, stoliki, siedziska i kosze na śmieci, nasadzono zieleń ozdobną, a także wykonano dojazdy i chodniki oraz oświetlenie i odwodnienie terenu.

Podwórka na zicher, przestrzeń pomiędzy ul. Strażacką i Kałusa w Wirku.

W planach kolejne podwórka na zicher 🙂

Do końca przyszłego roku w Rudzie Śląskiej zrewitalizowane zostaną jeszcze trzy inne podwórka – jedno w Wirku przy ul. Sienkiewicza 11, 13, 13a oraz dwa w Rudzie – przy ul. Matejki 2–12 i przy ul. Matejki 7, 9/Górniczej/Wesołej.

W Rudzie Śląskiej znajduje się 1667 podwórek o powierzchni blisko 370 ha. Najwięcej z nich znajduje się w dzielnicy Ruda – 380, co stanowi prawie 23 proc. ogółu. Tylko przy samych budynkach komunalnych znajduje się 650 podwórek o powierzchni prawie 105 ha. 88 z nich jest najbardziej predysponowanych do zagospodarowania. To tylko część danych wynikających z programu renowacji podwórek do 2030 roku, który opracowany został w 2015 r. w Rudzie Śląskiej. Oprócz konkretnych rozwiązań dotyczących zagospodarowania wybranych 11 podwórek jest swoistym kompendium wiedzy o pozostałych podwórkach w mieście – ich liczbie, typie oraz stanie technicznym. Program stanowi też podręcznik dobrych praktyk, z którego mogą korzystać również spółdzielnie mieszkaniowe, które zainteresowane są rewitalizacją podwórek na swoim terenie.

Podwórka na zicher, ul. Niedurnego 28 w Nowym Bytomiu

Źródło: Urząd Miasta Ruda Śląska


Zobacz również:

Komentarze (0)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.