Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

To duże – na skalę europejską Muzeum kolejowe – założone zostało w 2005 roku na terenie zabytkowej lokomotywowni z 1908 roku w Jaworzynie Śląskiej na Dolnym Śląsku.

Zbiory Muzeum Kolejnictwa na Śląsku to ponad 150 pojazdów kolejowych z lat od 1880 do lat 70 XX wieku. Zwiedzanie Muzeum odbywa się między innymi przez przejazd zabytkowym pociągiem po tzw. „Trasie Parowozowej” na terenie Muzeum.

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oferuje przejazdy zabytkowymi wagonami

Muzeum położone jest na terenach kolejowych o powierzchni ponad 2 hektarów z zachowaną infrastrukturą kolejową, budynkami lokomotywowni oraz zapleczem technicznym. Od 2015 roku w oparciu o wyremontowany własnymi siłami parowóz, Tkt48-18 oraz zabytkowe wagony z lat dwudziestych XX wieku Muzeum prowadzi regularne przejazdy dla turystów do różnych atrakcyjnych miejsc na Śląsku.

Muzeum zwiększa swoja ofertę turystyki kolejowej dzięki pracy zatrudnionych specjalistów w pracowni konserwacji i remontów zabytkowego taboru kolejowego. Pracownia podejmuje remonty kolejnych zabytkowych lokomotyw i wagonów.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej
Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej

Najsłynniejszy bajkowy parowóz czeka na najmłodszych

Co ważne dla dzieci, Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej jest też miejscem, gdzie mogą oni poznać bliżej swojego idola – Parowóz Tomek. Bohater bajki wita najmłodszych zarówno pod postacią oryginalnie pomalowanej w barwy Tomka lokomotywy, jak i gospodarz placu zabaw dla dzieci.

Dla spragnionych kulinarnych wrażeń, Muzeum oferuje zaś podróż do krainy dzieciństwa i podróży w WARSie. Serwowane są tu typowe dania garmażeryjne, ale też niezwykle smaczna kawę i domowe ciasto. Po przygodach w Muzeum to miejsce pozwala bowiem na chwilę wytchnienia.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej
Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej

Muzeum oferuje również noclegi, oczywiście w wagonie sypialnym 😉

Jeśli zaś spodoba się Wam na tyle, że postanowicie zostać na noc… jest też taka możliwość. 3 wagony sypialne oferują 49 miejsc noclegowych.

Zapraszamy serdecznie do Jaworzyny Śląskiej. Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie internetowej Muzeum Kolejnictwa:

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej

Może Cię zainteresować też:

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA

Muzea Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska tworzą największą niepubliczną sieć obiektów muzealnych w Polsce. Wszystkie obiekty zlokalizowane są w ważnych dla historii techniki i gospodarki Europy, Polski i Śląska miejscach.

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach

Muzeum Dawnych Rzemiosł, Stary Młyn w Żarkach
Muzeum Dawnych Rzemiosł, Stary Młyn w Żarkach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Lokalizacja

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

Towarowa 4, 58-140 Jaworzyna Śląska, Polska

Przy edycji pomogli

Jakub Zieliński Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie

Reklama

Ostatnio dodane

Góry Stołowe
Kudowa-Zdrój, Karłów
Góry Stołowe z dzieckiem
Karłów, Polska
Dolina Prądnika
Ojców
Dolina Prądnika
Ojców 9, 32-045 Sułoszowa, Polska
Jezioro Solińskie
Jezioro Solińśkie
Jezioro Solińskie
Jezioro Solińskie, Solina, Polska
Leśny Park Atrakcji Dimbo
Targanice
Leśny Park Atrakcji Dimbo
Beskidzka 206, 34-120 Targanice, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.