Face To Face With The World

2019-12-09 17:11 M&M mama DzieckoEdukacjaSzkoła

Wyjątkowy program edukacyjny, który sześć lat temu stworzyła Anna Hora Lis i jak sama mówi, traktuje go jak własne dziecko.

Pani Ania prawie cały swój czas poświęca na realizacje tego projektu i z dumą obserwuje jak się rozwija. Przede wszystkim niesie niezastąpioną pomoc dzieciom w Afryce, Azji jak i na Bliskim Wschodzie.

Trzy ważne projekty międzykontynentalne

Obecnie w ramach programu Face To Face With The World odbywają się 3 projekty międzykontynentalne:

1.Projekt dla szkół „Lekcje on-line ze Światem” skierowany jest tylko do szkół polskich i polonijnych, które zawierają przyjaźnie i realizują przyjaźń on-line ze szkołami w Afryce i Azji, projekt odbywa się w roku szkolnym. 

2.Projekt: Zostań moją Mamą, zostań moim Tatą – skierowany jest do studentów jak i naszych polskich rodzin, które wspierają małe sierocińce oraz edukują i rozmawiają z wychowawcami na terenie Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu – również on-line. Edukacja dotyczy m.in: higieny, radzenia sobie w życiu np. poprzez zakładanie hodowli, przekazywania wiedzy podstawowej, samowystarczalności, zaradności.

3. Projekt: Pomóż dzieciom wrócić do szkoły to opieka indywidualna nad uzdolnionymi dziećmi, których sylwetki i sytuacja przedstawiana jest regularnie na stronie Face To Face.

Dzieci z Afryki i Azji objęte opieką Face to Face With The World.

– Pomagamy i finansujemy dzieciom uzdolnionym, osieroconym uzyskać wykształcenie i dążyć do poprawy sytuacji ekonomiczno – społecznej w ich rodzinnym kraju. Tutaj też prowadzone są indywidualne adopcje on-line – relacjonuje Anna Hora Lis.

Coraz więcej szkół uczestniczy w programie Face To Face With The World

Obecnie w projekcie dla szkół bierze udział ponad 270 szkół polskich, których uczniowie systematycznie rozmawiają z rówieśnikami z innych kontynentów. Każdego dnia zgłaszają się również kolejne szkoły z całej Polski.

Program skupia ponad 4 tys. osób, z całego świata, które pomagają bezinteresownie. W tą pomoc zaangażowani są polscy nauczyciele, koordynatorzy, osoby prywatne – bez których na tę chwilę sama Pani Ania nie dałaby rady.

Dzieci z Afryki i Azji objęte opieką Face to Face With The World.

Projekt Face To Face With The World to rewolucja w nauczaniu i realna pomoc

– Na dzień dzisiejszy współpracujemy z 67 różnymi placówkami w 24 krajach świata. Przez nasz program polscy uczniowie mogą poznać dzieciaki m.in. z takich krajów jak Maroko, Algieria, Kenia, Uganda, Egipt, Sierra-Leone, Bangladesz, Syria, Palestyna, Ghana, Pakistan, Irak, Indie, Turcja, Emiraty Arabskie, Gambia, Nigeria, Kamerun, Senegal, Malawi, Etiopia, Tanzania – mówi Anna Hora Lis.

Są to nie tylko szkoły, lecz także domy dziecka, placówki opiekuńcze, instytucje położone w buszu, czasem na peryferiach, oddalone o cztery godziny drogi od najbliższego miasta, a nawet zlokalizowane w slumsach wielkich metropolii. Często są to miejsca, w których dzieci nie mają przed sobą wspaniałych perspektyw i mierzą się z problemami, o których młodzież w Polsce nie ma pojęcia. Uczniowie, nauczyciele i koordynatorzy projektu kontaktują się z placówkami na wysokim poziomie, ale też takimi, gdzie uczą się osoby zagrożone bezdomnością, schorowane, porzucone, które nigdy nie miały kontaktu z osobami z innego kontynentu. Warto doświadczyć tej różnorodności.

Ile od siebie dajesz, tyle do ciebie wraca

– I chociaż jest między nami masa różnic, to w tym aspekcie „inności” jesteśmy sobie zupełnie równi – i my dla nich jesteśmy całkowicie egzotycznym widokiem, i oni dla nas – wspomina Pani Ania.

Kluczem tego programu jest założenie, że zawsze obie strony czerpią z niego korzyści. Nie tylko dzieci w Polsce oferują pomoc, ale następuje wymiana. Nasza młodzież na własne oczy może przekonać się o problemach innych części świata. Po takim doświadczeniu z zupełnie nową wdzięcznością patrzy na to, co sama dostaje i jakie ma możliwości. Rodzi się w nich zupełnie nowe podejście do osób o innym kolorze skóry czy innym wyznaniu.

Dzieci z Afryki i Azji objęte opieką Face to Face With The World.

Nadzieja na dom, edukacje i uniknięcie głodu

Ten wyjątkowy projekt daje szanse dzieciom na powrót do szkoły i adopcje on-line. Zaledwie w ciągu ostatnich 3 miesięcy udało się zapewnić edukację dzieciom, które nigdy nie miały do niej dostępu, dzieci z 6 sierocińców z Kenii i Ugandy wróciły do szkoły, mają opiekę, nie głodują i nie marzną…

Dodatkowo tworzone są sierocińce dla dzieci bezdomnych. Wynajmowane są budynki niezamieszkałe w których tworzony jest prawdziwy dom dla dzieci, którego nigdy go nie miały.

– Opiekuję się wraz z osobami, które dołączyły do programu – dziećmi z najuboższych sierocińców z okolic wiejskich, które nie mają żadnej pomocy socjalnej ze strony państwa (bo taka tam nie istnieje), a pomoc humanitarna nie dociera do nich znikąd. Wiem, że największym marzeniem tych dzieci jest pójście do szkoły – mówi Pani Ania.

Marzenia dzieci w Afryce są bardzo odmienne od marzeń dzieci w Polsce. Pójście do szkoły jest dla nich często nieosiągalnym celem.

Dam ci wędkę, a nie rybę i nauczę łowić….

– Uważam, że tylko edukacją możemy coś zmienić w Afryce. Edukacja i stały kontakt – twarzą w twarz, rozmowy, przyjaźń i związek emocjonalny. Wysyłanie darów daje ułudę łatwości zdobycia przedmiotów materialnych. Nie uczy zaradności, umiejętności utrzymania rodziny. Tak rozumiana pomoc humanitarna mija się z celem. Im trzeba dać przysłowiową wędkę, a nie rybę i o to w Face To Face With The World chodzi – to słowa Pani Ani, które najlepiej podsumowują ideę i wagę tego programu.

Zachęcamy wszystkie szkoły, wychowawców i nauczycieli aby dołączyli do programu Face To Face With The World!

Dzieci z Afryki i Azji objęte opieką Face to Face With The World.

Informacje o działaniach, pomocy, rozmowach Face to Face można znaleźć na stronach: 

https://www.facebook.com/horalisanna/

https://twitter.com/AnnaHoraLis

https://www.facebook.com/kasia.kot.5249

https://www.youtube.com/channel/UC8ETgo6fcgEG_McVOyT-t5g/videos?view_as=subscriber

alternatywa.net.pl/face-to-face-with-the-world

Ogromne podziękowania dla Pani Anny Hory Lis za przekazanie nam niezbędnych informacji i zdjęć 🙂

Anna Hora Lis – nauczycielka, polonistka, gliwiczanka – autorka programu międzykontynentalnego Face To Face With The World.

Pomysł na program powstał 6 lat temu z prostej przyczyny. Mam 46 lat ale od czasów studiów ponad 20 lat współpracowałam z licznymi stowarzyszeniami czy fundacjami pracującymi na rzecz dzieci m.in. w Afryce.
Chciałam stworzyć taki program, w którym szkoły, instytucje, osoby prywatne miały kontakt twarzą w twarz z osobami jak i dziećmi z innych kontynentów. Tak żeby każdy darczyńca mógł poznać instytucje którym pomaga, jak i widział na co pomoc finansowa jest przekazywana. Program, na którym nikt nie zarabia i wzbudza zaufanie, program edukacyjny – który nie tylko pomaga finansowo ale ofiaruje przyjaźń, wsparcie emocjonalne, stały kontakt. W końcu program, który pomaga edukować, ułatwi zdobycie wykształcenia dzieciom, które takiej możliwości nie mają i udało się 😉 A jeżeli coś się udaje to motywuje do dalszych działań. Nie uratujemy całego świata – ale ratując przynajmniej jedno dziecko dziennie – to tak jabyśmy ratowali cały świat.

Czytaj również:

Komentarze (0)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.