Jak zostać rodzicem zastępczym?

2021-05-29 09:33 M&M mama BezpieczeństwoDzieckoEmocjeRodzinaRodzina zastępczaRozwój dzieckaWychowanie

W najbliższą niedzielę (30 maja) obchodzony będzie Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Rodzina tworzy naturalne środowisko do rozwoju i wychowania dziecka. Dzieci pozbawione rodziny doświadczają rozmaitych zaburzeń, mających wpływ na ich dorosłe życie.

Szansą na normalny rozwój jest dla nich rodzina zastępcza, która jest formą rodzinnej pieczy zastępczej dla maluchów całkowicie lub częściowo pozbawionych opieki rodzicielskiej.

Zastępcze rodzicielstwo to jednak nie adopcja

Zostanie rodzicem zastępczym nie powoduje powstania więzi rodzinno-prawnej pomiędzy opiekunami a dzieckiem. Stan cywilny dziecka również nie ulega zmianie. Nie przyjmuje ono też nazwiska opiekunów. Pobyt dziecka pod opieką rodziców zastępczych jest czasowy.

Rodzina zastępcza opiekuje się dzieckiem lub dziećmi, których rodzina biologiczna rozwiązuje problemy będące powodem skierowania maluchów do pieczy zastępczej. Jeśli rodzicom biologicznym uda się z nimi uporać – dziecko może do nich wrócić. W innym przypadku, zgodnie z decyzją sądu, dziecko może pozostać u rodziny zastępczej bądź być skierowane do adopcji.

Kto może zostać rodzicem zastępczym?

Rodzicami zastępczymi mogą zostać osoby spokrewnione z dzieckiem lub nie będące krewnymi, ale przygotowane do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Mogą to być osoby samotne lub małżeństwa zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem. Zostać to musi potwierdzone zaświadczeniami od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz psychologa. Rodzice zastępczy powinni mieć również stałe źródło utrzymania, mieszkać na stałe w Polsce oraz nie posiadać poważnych chorób i nie zaniedbywać własnych dzieci i bliskich.

Rodzice zastępczy dają dzieciom szanse na życie w zwyczajnej rodzinie. Osoby, którym los maluchów nie jest obojętny, i chcą zaopiekować się dziećmi, które tego potrzebują, mogą zgłosić się do najbliższego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Ośrodka Pomocy Społecznej. Tam uzyskają wszelkie informacje dotyczące procedury, wymagań, i umówią się na spotkanie z pracownikiem ośrodka.

Jak zostać rodzicem zastępczym?

Po pozytywnym przejściu pierwszego etapu rekrutacji, ośrodek przeprowadza wywiad środowiskowy badając warunki mieszkaniowe, tryb życia i postawy życiowe „rodziców zastępczych”. 

Następnie kandydaci muszą przejść specjalne szkolenie, na którym dowiadują się jak radzić sobie z podjętymi obowiązkami. Szkolenie odbywa się najczęściej w Ośrodku i trwa około 3 miesięcy w zależności od programu. „Rodzice” spokrewnieni mogą przejść takie szkolenie już po przygarnięciu dziecka.

Szkolenie odbywa się przez zwykle przez kilka godzin raz w tygodniu i obejmuje swoją tematyką między innymi:

  • wybrane elementy pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej,
  • sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami,
  • doskonalenie umiejętności opiekuńczych,
  • podstawową wiedzę o uzależnieniach i ich wpływie na rodzinę, dziecko,
  • zasady finansowania rodzin zastępczych
  • aspekty prawne dotyczące praw dziecka.

Czytaj również:

MATEMATYKA DA SIĘ LUBIĆ

Rozmowa z Robertem Budnikiem, założycielem Modus Educator, centrum edukacyjnego dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

modus educator
fot. Wojciech Mateusiak

Oswoić dziecko ze szkołą – czyli jak pozytywnie rozpocząć szkolną przygodę?

4 współczesne zagrożenia wychowawcze, których musimy być świadomi

Komentarze (0)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.