Góra Buczyna

Miejsca, w których można odpocząć od miejskiego zgiełku – Góra Buczyna i Rogoźnik.

Rogoźnik to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie będzińskim, w gminie Bobrowniki. Atutem tego miejsca jest piękna przyroda i malowniczy park z trzema zbiornikami wodnymi. Miejsce to pełni funkcję rekreacyjno-wypoczynkową, szczególnie podczas weekendów i okresu wakacyjnego. Swoją siedzibę miało tu przez wiele lat Międzynarodowe Miasteczko Edukacji Ekologicznej. Regularnie organizowało ono warsztaty oraz obozy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Rogoźniku aż do 2011 roku.

Góra Buczyna zwana niegdyś Dziadem

Niektórzy mogą ją jeszcze kojarzyć z inną nazwą – Garbem Tarnogórskim. To wzniesienie triasowe o wysokości 376,6 m.n.p.m., które wyraźnie zaznacza się na tle otaczającego krajobrazu.

Jeśli traficie na Górę Buczynę w maju to czeka Was niezapomniany widok. Łąka na szczycie jest wtedy pokryta ogromną ilością kwitnących mleczy. Mieszanka kolorów jest wyjątkowa: barwy nieba, zielonej trawy i żółtych mleczy.

Góra Buczyna, Rogoźnik

Góra Buczyna swoją nazwę zawdzięcza lasom bukowym, którymi była kiedyś porośnięta. Obecnie porastające ją lasy są silnie przekształcone. Buków pozostało niewiele, są brzozy, dęby, klony, sosny, świerki i modrzewie. Las stanowi istotną ostoję dla zwierząt leśnych.

Znajdziemy tu również różnorodne rośliny, między innymi takie, które są pod ochroną. Buczyna to nie tylko lasy, krajobraz uzupełniają pola i nieużytki porolne oraz zarośla śródpolne. Najpiękniej jest tutaj wiosną, bo kwitną krzewy i kwiaty oraz jesienią, kiedy dojrzewają owoce i liście zmieniają barwy.

Góra Buczyna, Rogoźnik

Z Buczyny zobaczysz Beskidy

Tylko pogoda musi być odpowiednia. Podobno szczęsliwcom udało się też dojrzeć Tatry 🙂 Ze wzniesienia rozpościera się widok na Wyżynę Śląską, tereny przemysłowe Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska.

Niestety od kilku lat widoczne są negatywne zmiany na Buczynie. Chodzi o budowę osiedla domów jednorodzinnych. Kilka z nich już stoi, inne dopiero powstają. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że za niedługo z urokliwej łąki na szczycie niewiele zostanie, a teren ten zostanie ogrodzony przez prywatnych inwestorów i najemców. Dlatego spieszcie się z zobaczeniem Góry Buczyny i jej okolic, póki jest co oglądać i gdzie spacerować 😉

Góra Buczyna, Rogoźnik

Sprawdź też propozycje innych wycieczek w województwie śląskim:

To miejsce idealne do celów wypoczynkowych i rekreacyjnych dla mieszkańców Rogoźnika i okolicznych miejscowości.
Ciekawe i spokojne miejsce o walorach przyrodniczych, rekreacyjnych i sportowych.
Bażantarnia w Siemianowicach Śląskich
Bażantarnia w Siemianowicach Śląskich
Tylko kilkanaście kilometrów od Katowic, na Śląsku znajdziemy ogromny, zielony raj.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Lokalizacja

Góra Buczyna

Buczyna, Rogoźnik, Polska

Reklama

Ostatnio dodane

funzeum
Gliwice
Funzeum
Pszczyńska 315, 44-100 Gliwice, Polska
Kleks. Magia Kina. Wystawa
Katowice
Kleks. Magia Kina.
Porcelanowa 23, 40-246 Katowice, Polska
Freak Park Będzin
Będzin
Freak Park w Będzinie
Jozefa Cieszkowskiego 18, 42-500 Będzin, Polska
Zatopiona Kopalnia Bibiela - Pasieki
Miasteczko Śląskie
Zatopiona Kopalnia Bibiela - Pasieki
Bibiela, Miasteczko Śląskie, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.